12
دسامبر

انواع روکش چوب طبیعی و مصنوعی را با کاربردشان بشناسید

انواع روکش چوب کاربردهای فراوانی در صنعت چوب دارند. یکی از انواع روکش ها روکش وکیوم است که میتواند در ساخت تمام محصولات چوبی مورد استفاده قرار گیرد. در واقع روکش پی وی سی ممبران یکی از چندین مدل روکش چوب مصنوعی میباشد که طرفداران زیادی را در بازار به خود جلب کرده است. انواع روکش چوب به طور کلی علاوه بر زیبایی در دوام طول عمر محصولات چوبی تاثیر فراوانی دارد. استفاده از انواع روکش چوب در صنعت چوب و مبلمان به خاطر عدم محدودیت در عرضه و صرفه اقتصادی، بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. به همین خاطر در تمام دنیا متداول است از انواع روکش چوب برای مقاومت و زیبایی چوب استفاده میشود.

روکش چوب طبیعی

از انواع روکش چوب میتوان به روکش چوب طبیعی اشاره نمود که پر کاربردترین آن ها چوب ملچ و چوب و راش میباشد. از مزیت های این نوع از انواع روکش چوب ، طبیعی بودن و زنده بودن کار میباشد که باعث شده فضای زیبایی به دکوراسیون منزل و یا محل کار بدهد و جلوه ای که میدهد تا سال ها زیبایی خود را حفظ کرده و احتمال خستگی و یکنواختی کمتری را بوجود می آورد. همچنین این نوع از انواع روکش چوب عمر بالایی داشته و قابلیت ترمیم و تجدید رنگکاری را دارا میباشد. اما از معایب آن نیز میتوان به طول عمر کمتر در رطوبت بالا اشاره نمود. روش ساخت این روکش به این صورت است که لایه ای نازک از چوب معمولا روی ام دی اف یا نئوپان پرس میکنند تا نمای کار طرح و رنگ چوب به خودش بگیرید و زیبایی طبیعی چوب را دارا داشته باشد.

روکش چوب مصنوعی

از انواع روکش چوب میتوان به چوب مصنوعی اشاره کرد که خود به دو شاخه تقسیم میشود که شامل ورق های کاغذی و ترمو پلاستیک میباشد:

روکش ورق کاغذی

یکی از انواع روکش چوب که امروزه کمتر متداول هست روکش کاغذی (لترون) با چاپ طرح چوبی یا طرح ساده روی نئوپان میباشد که از نازک ترین و ضعیف ترین روکش ها بوده و در برابر عوامل محیطی به شدت اسیب پذیر است که کاربرد این روکش ها بیشتر در کفی های زیر تخت و محصولات چوبی ارزان میباشد.

روکش ترمو پلاستیک

این نوع از انواع روکش چوب از پرکاربرد ترین و محبوبترین روکش هاست. این نوع روکش پلاستیکی دارای نقش و طرح های چوب یا ساده میباشد که ضخامت بالایی داشته و روی نئوپان یا ام دی اف زده میشود. تنوع در طرح و رنگ این نوع روکش بسیار بالا بوده که حتی گاها تشخیص این روکش های مصنوعی از طبیعی بسیار مشکل میباشد. ملامینه در برابر سایش، خط و خش، مایعات و حرارت بسیار مقاوم است. تمیز کردن این روکش ها بسیار راحت بوده به این صورت که با دستمال نمناک میتوان به راحتی آن را تمیز کرد و لکه های جوهر و لوازم آرایشی هم با تینر فوری یا آستون قابل پاک کردن میباشد.

روکش لمینت

از انواع روکش چوب میتوان به لمینت اشاره نمود. این نوع لمینت که در زبان انگلیسی به آن Laminate Flooring گفته میشود در اصل لایه هایی فشرده شده از چوب و مواد دیگر هستند که در کارخانه با هم ترکیب و سپس طی فرآیندهایی به صورت فشرده درآورده شده و سرانجام محصول نهایی جهت ارائه به بازار عرضه میشود. لمینت از انواع روکش چوب میباشد که در اصل به معنای ساختن یک متریال در لایه های مختلف است. متریال ترکیبی به این ترتیب قوی تر، بادوام تر و در مجموع با کیفیت تر خواهد شد. در حال حاضر محبوبیت استفاده از لمینت در منازل بدلیل سادگی نصب، دوام بالا و به خصوص زیبایی آن در حال گسترش است.

روکش ملامینه

روكش ملامينه پركاربردترين انواع روکش چوب اوراق فشرده چوبی و خصوصا ام دی اف در ایران و جهان در بين تمام انواع روكش‌ های چوب اعم از طبیعی و مصنوعی است. ميزهای ال سی دی نيز با اين روكش ساخته شده اند. دامنه بسيار وسيعی از روكش‌ های تزئينی در اين روش قابل توليد است. روش های چسباندن این نوع از انواع روکش چوب روی تخته به دو روش پرس های طبقه‌ ای باستيل كوتاه و روكش زنی پيوسته (روكش بصورت رول با پرس پيوسته) است. بعلت مشكل بودن و تخصصی بودن پروسه روكش كاری ملامينه و نيز بعلت سرمايه‌ گذاری بالا و مهمتر از آن ارزش افزوده بالای آن معمولا كارخانجات ام دی اف جهان دارای خطوط روكش ملامينه بوده و انواع ام دی اف ملامينه را نيز عرضه ميكنند.